Sýria sa nás netýka?

Autor: Liga za ľudské práva | 30.9.2013 o 22:50 | Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1442x

Minulý týždeň bolo v denníku SME publikované vyjadrenie Ministerstva vnútra, že Slovensko neuvažuje o prijatí väčšieho počtu utečencov zo Sýrie. Väčšieho, alebo žiadneho? Toto vyhlásenie vlastne nikoho nepohoršilo, nič také vážne sa zrejme neudialo. Prečo by sa nás mali týkať sýrski utečenci? V súlade s elementárnou logikou je to predsa ďaleko, nie?

Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov Antonia Guteressa, Sýria predstavuje hanebnú humanitárnu katastrofu s utrpením a presídľovaním, ktoré nemá obdobu v nedávnej histórii. Za dva roky Sýriu opustil prvý milión utečencov, pričom trvalo už len šesť mesiacov, než ich počet podľa aktuálnych údajov dosiahol číslo 2,102,582.

Libanon, ktorý má len približne 5 miliónovú populáciu na rozlohe tri krát menšej ako Slovensko, už poskytuje útočisko 748 608 sýrskym utečencom, Jordánsko 531 768 utečencom, Irak 190 857 utečencom, Turecko 492 687 utečencom a Egypt 124 373 ženám, deťom a mužom, ktorí utekajú pred zúfalou situáciou v ich domovskej krajine. Podmienky, v ktorých utečenci, a viac ako jeden milión sýrskych detí žije v utečeneckých táboroch v krajinách, ktoré sami čelia extrémne nestabilnej politickej a ekonomickej situácii sú katastrofálne.

Tvárime sa, že sa nás vojna v Sýrii týka iba dovtedy, kým na ňu pohodlne hľadíme z tepla naších obývačiek, alebo prispejeme pár eurami, či obnosenými topánkami do humanitárnej zbierky.

Ide zima.

Postavme sa skutočne tvárou tvár svojím záväzkom plnohodnotného člena Európskej únie, za ktorého sa tak veľmi radi vydávame, keď sa nám to práve hodí a pripojme sa k množstvu európskych krajín, medzi inými Bulharsku, Nemecku, Rakúsku, Švédsku a iným, ktoré v posledných dňoch deklarovali svoju vôľu prijať sýrskych utečencov.

Nenatŕčajme stále len ruku. Nesťažujme sa a dookola nefňukajme. Skutočne zdieľajme solidaritu, ak vôbec ešte vieme, čo to znamená. Nijak by sa nám z každodenného chleba neukrojilo.

Azylové zariadenia, ktoré boli zrenovovan0 aj z európskych peňazí sú poloprázdne. Máme platnú dohodu s UNHCR, Ministerstvom vnútra a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o tzv. humanitárnych transferoch utečencov, ktorí môžu byť dočasne umiestňovaní do azylových zariadení Migračného úradu Ministerstva vnútra predtým, ako sú natrvalo presídlení do cieľových krajín. V Lige nemáme vedomosť o tom, že by sa nejaké humanitárne transfery utečencov zo Sýrie doposiaľ uskutočnili, alebo vôbec plánovali. Humanitárne transfery pritom predstavujú minimálne kroky, ktoré by Slovenská republika mala na pomoc týmto ľuďom, najmä ženám, deťom, či prestarlým ľuďom urýchlene podniknúť. Nerobíme ani len to.

Nech Ministerstvo vnútra a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky iniciujú rokovania s Regionálnym zastúpením Úradu Vysokého komisára pre utečencov v Budapešti (UNHCR) o tom, ako môže Slovenská republika pomôcť iným krajinám v regióne zvládnuť nápor sýrskych utečencov. Naša pomoc nemusí byť masová. Môže byť skromná, adresná a môže byť niečím viac, než len gestom. Pripojme sa k vyspelým európskym krajinám, za ktoré sa tak radi vydávame a deklarujme svoju pripravenosť poskytnúť medzinárodnú ochranu, či už vo forme azylu, alebo doplnkovej ochrany určitém počtu, či špecifickej skupine utečencov zo Sýrie.

Nielen pekné slová, ale aj skutky, páni ministri.

Alexandra Malangone

právnička

Liga za ľudské práva

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.

PLUS

Trojky vznikli náhodou. Experiment zmenil celý basketbal

Hráči trojkový oblúk odmietali.


Už ste čítali?