reklama

Hoaxy verzus fakty: Tisíce migrantov z Afriky smerujú na Slovensko

Jeden z najrozšírenejších hoaxov je ten, že k nám mieria tisíce Afričanov, ktorých po stovkách ubytovávame v Humennom. Nie je to pravda. Na šírený mýtus odpovedá faktami Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Tento hoax vzniká na základe toho, že ľudia si myslia, že k nám každoročne prichádzajú tisícky žiadateľov o azyl. V skutočnosti však žiadatelia o azyl a migranti nie sú to isté. Migrantom je človek, ktorý odchádza zo svojej krajiny pôvodu z dôvodu, že sa chce zamestnať v inej krajine, chce tam študovať, alebo chce nájsť lepšiu životnú perspektívu. Žiadatelia o azyl sú však osoby, ktoré utekajú pred prenasledovaním alebo vojnou zo svojej krajiny pôvodu a žiadajú u nás o azyl alebo o doplnkovú ochranu. Takýchto ľudí bolo v roku 2018 len 178. Najpočetnejšie krajiny, z ktorých k nám ľudia prichádzali žiadať o azyl, boli Afganistan, Irak a Jemen. Azyl alebo doplnková ochrana bola najčastejšie udeľovaná práve týmto ľuďom - to znamená ľuďom, ktorí utekajú pred prenasledovaním z Afganistanu, Iraku, Jemenu alebo zo Sýrie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdou ale je, že k nám každý rok prichádzajú tisícky ľudí, ktorých nazývame ekonomickými migrantmi. Tým však myslíme ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko na základe platného povolenia na pobyt za účelom práce, podnikania, štúdia alebo za svojimi rodinami. Takýchto ľudí bolo v roku 2018 viac ako 121 tisíc, čo je o viac ako 17 tisíc nárast oproti roku 2017. Je to spôsobené tým, že títo ľudia prichádzajú kvôli voľným pracovným miestam, keďže aktuálne je na Slovensku veľký nedostatok ľudí, ktorí by tieto voľné pracovné miesta obsadzovali. Preto k nám firmy pozývajú aj zahraničných pracovníkov. Najväčší počet týchto ľudí je práve zo Srbska, Ukrajiny alebo z ďalších krajín ako Rumunsko, Bulharsko či Česko. Vôbec teda nie je pravda, že by na Slovensko prichádzali tisícky migrantov z Afriky, ako sa to často uvádza v diskusiách na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozrite si vysvetlenie aj v našom videu:

Dôležité štatistiky: Ministerstvo vnútra SR: Azyl a migrácia, Ministerstvo vnútra SR: ročenky

Viac informácií sa dozviete prostredníctvom online kurzu o migrácii v našom e-learningu

Toto video bolo vytvorené v rámci projektu "Migračný kompas", ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.

Liga za ľudské práva

Liga za ľudské práva

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  38x

Liga za ľudské práva je občianske združenie, ktoré podporuje utečencov a cudzincov žijúcich na Slovensku. Zasadzujeme sa za transparentnú, dôstojnú a zodpovednú migračnú, azylovú a integračnú politiku a snažíme sa posilňovať postavenie samotných cudzincov a utečencov. Dôverujeme v silu rôznorodej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  AktuálneRozhovoryNáš tímHoaxy vs faktyPodcast Migračný kompas

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu