Hoaxy vs fakty: George Soros spolu s Bruselom rozdávajú utečencom bankomatové karty

Autor: Liga za ľudské práva | 9.5.2019 o 11:56 | (upravené 11.7.2019 o 15:11) Karma článku: 1,92 | Prečítané:  967x

Populárny hoax, ktorý sa v posledných mesiacoch šíri najmä z Maďarska je ten, že údajne sa finančník George Soros spoločne s Bruselom snaží podporovať migráciu cez nekontrolovateľné rozdávanie bankomatových kariet s peniazmi. 

Ako je to naozaj? Detaily vysvetľuje Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva.

V skutočnosti je základ tejto informácie pravdivý, ale fakty sú prekrútené tak, že vo výsledku je to konšpirácia. O čo vlastne ide. Všetci vieme, že používanie hotovosti už dlhé desaťročia ustupuje používaniu bankomatových kariet, pretože bankomatové karty sú bezpečnejšie ako hotovosť a väčšina služieb momentálne v podstate prechádza na bezhotovostný predaj. Takáto istá modernizácia sa týka aj pomoci utečencom. Pilotný projekt poskytovania finančnej pomoci utečencom a žiadateľom o azyl cez bankomatové karty bol zavedený už v roku 2011 v Moldavsku. Stalo sa tak preto, že Moldavsko v tom čase nemalo finančné ani personálne kapacity na to, aby sa o utečencov a žiadateľov o azyl na svojom území postaralo, preto im s tým pomáhal Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov, ktorý voláme v skratke aj UNHCR. UNHCR túto finančnú asistenciu ľuďom vyplácalo, lenže ľudia po ňu museli cestovať do hlavného mesta alebo do miesta, ktoré bolo vzdialené od ich bydliska a museli na túto cestu míňať finančné prostriedky. Preto UNHCR v spolupráci s bankami zaviedlo možnosť otvoriť si pre utečencov bankové účty a dostať k nim bankomatovú kartu a na tieto účty im chodila táto finančná pomoc a oni si ju mohli vybrať kdekoľvek blízko pri mieste svojho bydliska prostredníctvom bankomatovej karty.

Od roku 2011 sa takáto forma pomoci rozšírila aj v iných krajinách, kde UNHCR finančnú pomoc utečencom alebo žiadateľom o azyl poskytuje. V roku 2016 sa srbská vláda napríklad dohodla s veľkou medzinárodnou humanitárnou organizáciou Mercy Corps a s finančnou inštitúciou Mastercard na tom, že srbská vláda bude vyplácať peňažnú pomoc utečencom, ktorí prechádzali cez jej územie, alebo sa na území Srbska zdržiavali, práve pomocou týchto bankomatových kariet. Bolo to či už v sume okolo 200 EUR na jednu rodinu alebo 70 EUR na jednotlivca.

Pravdou je, že aj George Soros sa spojil s Mastercard a založili spolu iniciatívu Human Ventures, ktorej založenie bolo ohlásené v januári 2017. Jej úlohou je ale nachádzať biznis a technologické riešenia pre ľudí v núdzi, vrátane migrantov a utečencov. Cieľom je vytvoriť súbor riešení, ktoré ponúknu hlavne firmy, ale môžu sa zapojiť aj mimovládne organizácie a ich cieľom bude pomôcť v oblasti vzdelávania, životného prostredia, samostatnosti a sebestačnosti týchto ľudí, ktorí sa aktuáne po celom svete nachádzajú v núdzi. V skutočnosti teda nie je cieľom žiadnej z týchto iniciatív pozbudzovať migráciu tým, že by sa ľuďom nekontrolovateľne rozdávali bankomatové karty, ktoré sú naplnené peniazmi, ale cieľom týchto iniciatív je poskytovať moderným a bezpečným spôsobom humanitárnu pomoc ľuďom v núdzi, utečencom a migrantom a nachádzať riešenia, ktoré im pomôžu založiť si nový život.

Pozrite si vysvetlenie aj v našom videu:

Nezabudnite sa prihlásiť na odber noviniek na náš YouTube kanál: http://bit.ly/HRLchannel

Viac informácií sa dozviete prostredníctvom online kurzu o migrácii v našom e-learningu

Tento mýtus popísal už server Snopes, tu je link na podrobné odhalenie tejto falošnej informácie: https://www.snopes.com/fact-check/soros-refugee-debit-cards/

Informácia UNHCR o poskytovaní finančnej pomoci utečencom v Grécku: https://www.unhcr.org/5a14306a7.pdf

Informácia spoločnosti MasterCard o spolupráci s Georgom Sorosom a založení "Humanity Ventures", organizácie, ktorej cieľom bude prinášať riešenia zásadných spoločenských problémov: https://newsroom.mastercard.com/press-releases/mastercard-and-george-soros-to-explore-private-sector-solutions-to-societal-challenges/ 

Toto video bolo vytvorené v rámci projektu "Migračný kompas", ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?