Vplyv klimatickej krízy na menšiny a pôvodné obyvateľstvo

Autor: Liga za ľudské práva | 8.7.2019 o 14:17 | (upravené 11.7.2019 o 15:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  619x

Pred pár dňami vydala organizácia Minority Rights Group International správu o vplyve klimatickej krízy na menšiny a pôvodné obyvateľstvo. 

My sme mali možnosť stretnúť sa s Carlom Sӧderberghom, ktorý za prípravou tejto správy stojí. V nasledujúcom rozhovore sa dozviete o problémoch, ktoré klimatické zmeny prinášajú, o tom, životy koľkých ľudí ovplyvnili v roku 2018 a či vôbec existuje niečo ako "klimatický utečenec."

Carl, môžeš nám povedať viac o správe, ktorú každoročne Minority Rights Group International publikuje?

Koncom júna 2019 sme vydali výročnú správu, témou ktorej je klimatická spravodlivosť. Ide o výsledok 9 až 12 mesačného procesu, ktorý sa vždy začína v lete predchádzajúceho roka. V tom čase začínajú konzultácie s našimi zamestnancami, našim manažmentom, no najmä predstaviteľmi rôznych menšinových komunít a pôvodného obyvateľstva z celého sveta. Pýtame sa vždy na to, čo považujú momentálne za najväčší problém. Odpoveďou bolo pre nás potvrdenie toho, že potrebujeme detailnejšiu správu, ktorá by sa týkala klimatickej krízy a klimatickej spravodlivosti.

Čo sú hlavné výstupy tejto správy?

Hlavným záverom je, že klimatické zmeny majú veľký vplyv najmä na menšiny a pôvodné obyvateľstvo. Správa zdôrazňuje to, že sa zväčšuje nerovnosť, ktorej už aj tak títo ľudia čelia, a tým pádom sa posilňuje aj pocit diskriminácie, s ktorým sa stretávajú v každodennom živote. 

Pri vytváraní správy sme šli krok po kroku. Jedným z problémov, ktoré klimatické zmeny prinášajú, sú udalosti súvisiace s extrémnymi prejavmi počasia. Napriek tomu, že klimatickí odborníci váhajú so záväznými tvrdeniami, že konkrétna tropická búrka či hurikán sú spôsobené klimatickými zmenami, myslím, že momentálne sa začína akceptovať všeobecný konsenzus, že frekvencia a intenzita extrémnosti počasia sa určite klimatických zmien týkať musia. 

Či už budeme hovoriť o menšine Dalitov v južnej Ázii alebo o hurikáne Katrina v New Orleans z roku 2005, ktorý mal dopad na Afroameričanov a Hispáncov žijúcich v týchto oblastiach – vidíme, že menšiny sa najčastejšie vyskytujú v pásmach, ktoré sú náchylné k prírodným katastrofám. Obydlia či neformálne osady sa nachádzajú na rovných plošinách, kde nie sú dostatočne dobré podmienky na to, aby odolali napríklad silnejšej búrke.

V druhom kroku sa pozeráme na dôsledky týchto udalostí. Tu vidíme, že existuje diskriminácia voči rovnakým komunitám, a to aj pri poskytovaní pomoci, aj v prípadoch týkajúcich sa rekonštrukcie oblastí, v ktorých ľudia žili a do ktorých sa majú po nešťastnej udalosti vrátiť.

Ako sa týkajú klimatické zmeny migrácie?

V tejto oblasti pôsobím už veľa rokov a napriek tomu som bol až vydesený, keď som videl správu organizácie Internal Displacement Monitoring Centre. Tá poukazuje na to, že v samotnom roku 2018 bolo kvôli extrémnym poveternostným udalostiam vysídlených viac ako 16 miliónov ľudí. Hlavnými príčinami boli tropické búrky, záplavy, ale tiež požiare. Teda môžeme povedať, že migrácia zapríčinená klimatickými zmenami sa už reálne deje. Niekedy sa v debatách o klimatických zmenách hovorí ako o javoch budúcnosti, no tieto zmeny sú súčasťou našej prítomnosti.

Vieme aj o konkrétnych aktuálnych presunoch týkajúcich sa klimatických zmien. V Strednej Amerike, napríklad, sa momentálne presúvajú ľudia z El Salvadoru, Guatemaly či Hondurasu, idúc bližšie k americkým hraniciam. Donald Trump, ako vieme,  sa tomuto trendu neteší, a robí maximum pre to, aby tomu zabránil. Zatiaľ čo sa ľudia sťahujú aj kvôli tomu, že v domácej krajine je veľa násilia, kriminality a diskriminácie, už teraz vieme s istotou povedať, že klimatické zmeny sú ďalším rozhodujúcim faktorom. Meniace sa podnebie totiž ovplyvňuje úrodu, možnosti pre udržanie živobytia v daných oblastiach, a spôsobuje napätie. Všetky tieto elementy v kombinácii s pretrvávajúcimi násilnosťami a kriminalitou doslova nútia ľudí k tomu, aby sa presúvali.

Rozhovor s Carlom si mlžete pozrieť aj v našom videu:

 Nezabudnite sa prihlásiť na odber noviniek na náš YouTube kanál.

Toto video bolo vytvorené v rámci projektu "Migračný kompas", ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Slovensko má vyše 300 nakazených, na koronavírus zomrel francúzsky politik

Premiér predstavil sedem rýchlych opatrení na pomoc ekonomike.

Világi: Štát by mal teraz podporiť všetkých. Nemáme čas

Slovenská rafinéria musí riešiť viacero problémov.


Už ste čítali?