Hoaxy vs fakty: Všetci utečenci sú teroristi?

Autor: Liga za ľudské práva | 15.8.2019 o 11:10 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1059x

Ďalšie z tvrdení, ktoré veľmi často zaznamenávame, je to, že všetci utečenci sú teroristami alebo všetci teroristi utečencami. Je to pravda? Na otázku odpovedá Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva, o.z.

Otázka, či môže byť za utečenca uznaný aj terorista, je veľmi legitímna, pretože ju medzinárodné právo riešiDohovor o právnom postavení utečencov nielen veľmi jasne vymedzuje, kto utečencom je, ale zároveň aj veľmi jasne hovorí o tom, kto utečencom nikdy byť nemôže. Je to obsahom článku 1 F, ktorý vylučuje spod ochrany Dohovoru a teda aj spod možnosti stať sa utečencom práve tých ľudí, ktorí sa dopúšťajú veľmi závažných trestných činov nepolitického charakteru, medzi ktoré patrí aj terorizmus.

To znamená, že v čase, keď rozhodujeme o tom, či niekto je alebo nie je utečencom a či mu má byť udelený azyl, sa zvažuje a sa skúma, či tento človek nespáchal také trestné činy, ktoré považujeme za teroristické trestné činy a ak by sa na to prišlo, tak takýto človek nemôže byť nikdy uznaný za utečenca a nemôže mu byť udelený azyl. Preto sa napríklad na Slovensku ku každej žiadosti vyjadruje aj Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo, ktoré musia vo svojom bezpečnostnom posudku uviesť a vysporiadať sa aj s touto otázkou - či človek, o ktorého ide nielenže nemôže predstavovať bezpečnostné riziko, ale mali by aj zistiť a overiť informácie o tom, či práve nemôže byť považovaný za teroristu. 

Ďalšou časťou tejto otázky často býva téma toho, či ľudia, ktorým už bol udelený azyl v Európskej únii, sa stávajú neskôr teroristami alebo páchajú teroristické trestné činy. Začiatkom júla 2019 bola vydaná nová správa Europolu (spoločného európskeho policajného orgánu) o terorizme v Európe za rok 2018, ktorá hovorí o tom, že minulý rok bolo zaznamenaných viac ako tisíc pokusov o terorizmus (dokonaných alebo začatých), pričom približne polovica z nich je spájaná s džihádistickým terorizmom, ale druhá polovica je spájaná s etnocentrizmom a nacionalizmom. To znamená, že približne rovnakú časť z teroristických útokov spáchaných v Európe, alebo ktoré sa páchatelia pokúšali spáchať, tvoria aj rôzne útoky, ktoré sú cielené napríklad na rôzny separatizmus, pravicový alebo ľavicový extrémizmus.

Čiže nie sú to len džihádisti, ktorí v Európskej únii páchajú alebo sa pokúšajú páchať teroristické útoky. Táto správa hovorí tiež o tom, že drvivá väčšina džihádistických teroristov, ktorí boli odhalení a zadržaní, boli občanmi a občankami Európskej únie, pričom v drvivej väčšine prípadov sa miesto narodenia a krajina narodenia zhodovali s krajinou štátnej príslušnosti. Čiže boli to ľudia, ktorí sa už narodili ako európski občania a tu vyrástli. Preto nie je možné tvrdiť, že všetci utečenci sú teroristi alebo že by akýmkoľvek spôsobom človek, ktorý žiada o azyl, bol z tohto dôvodu náchylnejší stať sa teroristom. Takéto niečo nepreukazuje žiadna výskumná správa ani prax. 

Vysvetlenie si môžete pozrieť aj v tomto videu:

 

Nezabudnite sa prihlásiť na odber noviniek na náš YouTube kanál: http://bit.ly/HRLchannel

Viac informácií o utečencoch, migrácii a azylovom konaní sa dozviete prostredníctvom online kurzu v našom e-learningu

Toto video bolo vytvorené v rámci projektu "Migračný kompas", ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zničenú bytovku budú rozoberať postupne, špeciálnou technikou

Vzhľadom na nezvestnú ženu zvolili najhumánnejší postup.

Ministerka zdravotníctva Kalavská podá demisiu

Informovala o tom hovorkyňa ministerstva.


Už ste čítali?