Rodina z Afganistanu ostáva na Slovensku. Nateraz.

Autor: Liga za ľudské práva | 28.10.2019 o 16:44 | (upravené 30.10.2019 o 21:32) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2495x

Príbeh afganskej rodiny, ktorú sa Slovensko snažilo rozdeliť, má šťastný koniec. Nateraz. Na definitívny záver si však ešte pár mesiacov počkáme. 

Spomínate si na príbeh rodiny, ktorú chce Slovensko rozdeliť a zastať sa ich musel až Výbor OSN pre práva dieťaťa? Náš starší blog o ich prípade nájdete tu.

Dnes vám môžeme oznámiť skvelú správu – v konaní pred Krajským súdom v Bratislave sme dnes uspeli a rodina – mama, otec a štyri deti tak môžu ostať žiť spolu na Slovensku. Zatiaľ.

Krajský súd v Bratislave totiž rozhodol, že už v poradí druhé rozhodnutie migračného úradu, ktorého dôsledkom je odsun matky a 4 detí do Holandska a rozbitie ich rodinného života s otcom, ktorý žije tu na Slovensku, je nesprávne. Migračný úrad tak bude musieť rozhodnúť znova.

Zarážajúce na tomto prípade ale je, že rozhodnutie migračného úradu bolo zrušené už druhý raz. Prvýkrát nám dal za pravdu už Krajský súd v Košiciach, ktorý migračný úrad zaviazal, aby sa rodinným životom a právami dieťaťa v konaní zaoberal. No migračný úrad právny názor Krajského súdu v Košiciach nerešpektoval a znova rozhodol o rozdelení rodiny - a zas neúspešne.

Pojednávania sa dnes zúčastnila aj trojročná dcérka manželov a ich najstarší syn. Tieto deti pre dlhé mesiace právnej bitky trpia najviac. Maličká A. nemôže nastúpiť do škôlky, pretože jej právne postavenie nie je vyriešené. Rovnako aj dvaja starší synovia nemôžu pokračovať v školskej dochádzke, pretože sú na Slovensku len dočasne. Celá rodina, no najmä tieto deti tak trpia tým, že migračný úrad už dva razy vydal rozhodnutie, ktoré nie je v súlade so zákonom. Pre nich je to možno len kus papiera a procesná otázka. No pre štyroch súrodencov je to najmä otázka ich budúcnosti, na ktorú majú niekoľkomesačné súdne ťahanice negatívny vplyv.

Riešenie je pritom na dosah a vo svojej podstate veľmi jednoduché. Zástupkyňa verejnej ochrankyne práv, ktorá sa rozhodla vstúpiť do konania na našej strane dnes pred súdom opakovane upozornila na nutnosť riadiť sa pri rozhodovaní o celej veci tým, čo je najlepšie pre tieto deti. A to je bez nejakých pochybností život v stabilnej rodine, v stabilnom postavení, ktorý im dá možnosť a šancu doštudovať a zariadiť si svoju budúcnosť v súlade so svojimi snami a talentom.

Štát sa však doteraz na ich situáciu cez perspektívu dieťaťa nepozrel. Po tom, čo ich na túto potrebu upozornil súd a aj verejná ochrankyňa práv, budeme čakať, čo sa stane v obnovenom, v poradí už treťom konaní. Držte nám palce, aby sa rodina konečne dočkala spravodlivosti!

Zdroj použitej fotografie: unsplash.com / Gus Moretta. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Ľudské práva podľa Roberta Fica

Šéf Smeru to už dáva na Vaského.

Píše Zuzana Szatmáry

Dva roky po vražde: My skoro spať musíme, bo sme skoro vstali

Pred zákonom si musíme byť rovní.


Už ste čítali?